دکتر حمید ارونقی / تزریقات زیبایی / آیا می‌توان از بوتاکس برای درمان میگرن استفاده کرد؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آیا می‌توان از بوتاکس برای درمان میگرن استفاده کرد؟

آیا می‌توان از بوتاکس برای درمان میگرن استفاده کرد؟ میگرن یک بیماری عصبی ناتوان کننده است که با سردردهای شدید مشخص می‌شود که اغلب با علائم دیگری مانند تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه است. در حالی که گزینه های درمانی مختلفی از جمله داروها و اصلاح شیوه زندگی برای میگرن وجود دارد، برخی افراد ممکن است با استفاده از تزریق بوتاکس تسکین پیدا کنند. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره تزریق بوتاکس میگرن بیان کنیم، با ما همراه باشید. 

بوتاکس میگرن چیست؟

بوتاکس میگرن شامل مسدود کردن برخی مواد شیمیایی درگیر در انتقال سیگنال‌های درد می‌شود. هنگامی که بوتاکس در نواحی خاصی از سر و گردن تزریق می‌شود، می‌تواند به جلوگیری از انتشار این مواد شیمیایی کمک کند و در نتیجه دفعات و شدت میگرن را کاهش دهد. به طور کلی تزریق بوتاکس با مهار دریافت انتقال دهنده عصبی، موجب انقباض عضلانی می‌شود. این کار به ماهیچه اجازه شل شدن داده و موجب صاف شدن پوست روی آن می‌شود. توجه به این نکته ضروری است که بوتاکس برای درمان میگرن های گاه به گاه یا اپیزودیک نیست، بلکه برای میگرن های مزمن در نظر گرفته شده است.

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس میگرن چگونه انجام می‌شود؟

قبل از انجام تزریق بوتاکس برای میگرن، بیماران با پزشک مشورت خواهند کرد تا در مورد سابقه پزشکی، علائم میگرن، درمان های قبلی و انتظارات از درمان بوتاکس صحبت کنند. این فرصتی است برای پزشک تا ارزیابی کند که آیا بیمار کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس است یا خیر.  پس از تصمیم‌گیری برای ادامه تزریق بوتاکس، پزشک این روش را با جزئیات توضیح می‌دهد و هرگونه نگرانی یا سؤالی را که ممکن است بیمار داشته باشد، برطرف می‌کند. همچنین به بیمار توصیه می‌شود که هرگونه دارو یا مکملی را که می‌تواند خطر خونریزی یا کبودی را افزایش دهد، مانند آسپرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) قطع کند. تزریق بوتاکس برای میگرن شامل استفاده از یک سوزن بسیار ظریف برای رساندن مقدار کمی سم بوتولینوم به نقاط خاصی در سر و گردن است. تزریق ها معمولاً در چندین نواحی از جمله پیشانی، شقیقه ها، پشت سر، گردن و شانه ها انجام می‌شود. محل دقیق تزریق ممکن است بسته به علائم و الگوهای میگرن هر بیمار متفاوت باشد.

چند بار تزریق بوتاکس برای درمان میگرن لازم است؟

مطالعات بالینی نشان داده است که برای دستیابی به نتایج مطلوب در مدیریت میگرن معمولاً چندین تزریق بوتاکس مورد نیاز است. درمان معمولاً در یک سری از جلسات انجام می‌شود که هر جلسه با فاصله چند هفته از یکدیگر انجام می‌شود. تعداد تزریق در هر جلسه و تعداد کل جلسات بسته به پاسخ بیمار و شدت میگرن آنها می‌تواند متفاوت باشد. درمان بوتاکس برای میگرن مزمن شامل تزریق 31 تزریق در نواحی خاصی از سر و گردن هر 12 هفته است. توجه به این نکته ضروری است که پاسخ به درمان بوتاکس می‌تواند از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. در حالی که برخی از افراد ممکن است تنها پس از یک یا دو جلسه تسکین قابل توجهی از میگرن را تجربه کنند، برخی دیگر ممکن است برای دستیابی به نتیجه مطلوب به درمان های اضافی نیاز داشته باشند. پزشکان معمولاً پاسخ بیمار به تزریق بوتاکس را در طول زمان ارزیابی می‌کنند و ممکن است برنامه درمانی را بر این اساس تنظیم کنند. علاوه بر تعداد تزریق‌ها، زمان‌بندی درمان‌های بوتاکس نیز عامل مهمی در تعیین اثربخشی آن‌ها برای مدیریت میگرن است. به بیماران توصیه می‌شود برنامه‌های توصیه‌شده برای جلسات بوتاکس را که توسط بهترین دکتر برای تزریق بوتاکس تجویز شده است، دنبال کنند تا مزایای بالقوه درمان را  به حداکثر برساند.

تزریق بوتاکس میگرن

مزایای تزریق بوتاکس میگرن

برای کسانی که به طور مکرر میگرن را تجربه می‌کنند، تزریق بوتاکس ممکن است باعث تسکین و بهبود کیفیت زندگی آنها شود. تزریق بوتاکس میگرن مزایایی دارد که عبارتند از:

  • کاهش دفعات و شدت حملات میگرنی
  • بهبود کیفیت زندگی افراد
  • کاهش نیاز به داروهای مسکن
  • تحمل خوب بدون عوارض جانبی جدی در بیشتر بیماران

آیا تزریق بوتاکس میگرن درد دارد؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که بیماران در مورد درمان بوتاکس برای میگرن دارند، دردناک بودن یا نبودن تزریق است. از نظر درد، اکثر بیماران گزارش می‌دهند که تزریق ها نسبتا قابل تحمل است. سوزن های مورد استفاده برای تزریق بوتاکس بسیار ظریف هستند که می‌تواند به کاهش ناراحتی کمک کند. علاوه بر این، برخی از پزشکان ممکن است از کرم بی حس کننده یا یخ برای کمک به کاهش هر گونه درد یا ناراحتی احتمالی مرتبط با تزریق استفاده کنند. توجه به این نکته مهم است که تجربیات فردی با درد می‌تواند متفاوت باشد. برخی از بیماران ممکن است در طول فرآیند تزریق، ناراحتی خفیفی را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است اصلاً احساس نکنند. با این حال، هر گونه ناراحتی مرتبط با تزریق معمولاً کوتاه مدت و موقت است.

دکتر حمید ارونقی

دکتر حمید ارونقی

از سال 1374 مشغول به طبابت هستند ، وی از سال 1388در فیلد زیبایی مشغول به کار می باشد، که و از آن زمان تاکنون خدمات زیبایی زیادی از جمله ژل، بوتاکس، تزریق چربی، کربوکسی درمان، پلاسما درمانی، مزوتراپی، میکرودرم ابریژن، میکرونیدلینگ و …را انجام می دهند. همچنین دکتر ارونقی بعنوان مدرس در بسیاری از شرکتها و انجمنها فعالیت داشته و در حال حاضر هم به پزشکان آموزش هایی را ارائه می دهند.

مقالات مرتبط

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب شامل چه مواردی می‌شود؟ رعایت مراقبت های بعد از تزریق ژل لب برای تمامی افرادی که قصد انجام آن...

هزینه تزریق بوتاکس در تهران

هزینه تزریق بوتاکس در تهران

هزینه تزریق بوتاکس در تهران چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟ تزریق بوتاکس به علت این که بدون انجام هیچ گونه جراحی، چین...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *